Mińsk Mazowiecki wprowadza lokalne tokeny zrównoważonego rozwoju w ramach projektu UrbanChange.

Mińsk Mazowiecki wprowadza tokeny „minscoin” na rynek lokalny, które będzie można wydawać w lokalnych firmach biorących udział w projekcie UrbanChange.  Mieszkańcy będą mogli zdobywać lokalne tokeny uczestnicząc w miejskich inicjatywach mających na celu osiągnięcie dowolnych celów społecznych lub gospodarczych. Wartość jednego tokenu ma wynosić 5 PLN.

„UrbanChange to międzynarodowy projekt, którego twórcą jest Fundacja Colu. Proponowane przez Colu rozwiązania wdrażane są z sukcesem w wielu amerykańskich miastach. Po raz pierwszy UrbanChange zaprezentuje swoje rozwiązania w Europie, właśnie w Mińsku Mazowieckim. Głównym celem przedsięwzięcia jest zachęcanie mieszkańców do zmiany zachowań i sposobu myślenia na rzecz zrównoważonego rozwoju miasta. Projekt opiera się na promowaniu konkretnych aktywności, za które po realizacji przyznawane są tokeny, zamieniane następnie na wirtualną walutę. Sprzymierzone w projekcie podmioty (sklepy, punkty usługowe, instytucje kultury) umożliwią wydatkowanie waluty, „zarobionej” dzięki zaangażowaniu społecznemu.”

Platformę UrbanChange opracowała izraelska firma Colu Technologies, na której odbywają się już podobne programy w kilku miastach USA. Mieszkańcy Houston mogą zdobywać tokeny H, władze Bostonu rozdają tokeny Boston, a dla mieszkańców miasta Utica w stanie Nowy Jork wprowadzono tokeny Halfmoons.

Polska stała się pierwszym krajem w Europie, który bierze udział w projekcie wprowadzając tokeny minscoin. UrbanChange poinformowało, że planuje uruchomić podobny projekt oparty na cyfrowych tokenach w innych miastach europejskich, także w Jerozolimie.

Biała księga projektu jest dostępna tutaj.

 

(Brazylia) AgriGooders – cyfrowa waluta zrównoważonego agrobiznesu.