Bank Rezerw Indii zamierza wprowadzić tryb offline oraz programowalność dla CBDC w ramach pilotażu e-Rupee.

Bank Rezerw Indii ogłosił, że w ramach pilotażu e-Rupee zamierza wprowadzić tryb offline dla płatności, wkrótce użytkownicy e-Rupee będą mogli przeprowadzać transakcje na obszarach o ograniczonej łączności z Internetem. Przetestowanych zostanie wiele rozwiązań offline, które obejmują zarówno rozwiązania zbliżeniowe, jak i niezbliżeniowe, na obszarach górzystych, wiejskich i miejskich.

Inne platformy płatnicze w Indiach, zwłaszcza bardzo popularny Unified Payments Interface (UPI), oferują już tryb offline. Siddharth Sogani, dyrektor generalny Crebaco, indyjskiej firmy analitycznej, podkreślił, że głównym celem CBDC jest usprawnienie monitorowania pieniędzy i wyeliminowanie gotówki z systemu.

„Mamy już popularne usługi płatnicze z możliwością działania w trybie offline, zwłaszcza UPI. CBDC są zgodne z wizją rządu dotyczącą wyeliminowania gotówki. Chociaż CBDC są rozwiązaniem alternatywnym, głównym celem jest posiadanie dobrze monitorowanego systemu monetarnego” – powiedział Siddharth Sogani.

Gubernator Banku Rezerw Indii, Shaktikanta Das powiedział również, że w ramach projektu pilotażowego zostaną wprowadzone dodatkowe przypadki użycia oparte na programowalności. Funkcja programowalności umożliwi instytucjom państwowym dokonywanie zaprogramowanych płatności za określone świadczenia. Dodał, że korporacje będą również w stanie zaprogramować określone wydatki swoim pracownikom np. podczas podróży służbowej. Dodatkowe opcje programowania też będą możliwe, takie jak okres ważności lub określona lokalizacja, w której można korzystać z CBDC.

 

źródło: thehindu.com / cointelegraph.com

 

Premier Indii wzywa obywateli do płatności bezgotówkowych.