Narodowy Bank Ukrainy planuje pilotaż e-hrywny w drugiej połowie tego roku.

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) planuje rozpocząć testy e-hrywny w drugiej połowie tego roku. Według szefa Departamentu Systemów Płatniczych i Innowacyjnego Rozwoju NBU Andrieja Podderegina bank centralny Ukrainy przygotowuje się do rozpoczęcia eksperymentu, który ma sprawdzić, czy Ukraińcy potrzebują cyfrowej hrywny i czy w ogóle istnieje potrzeba wprowadzenia CBDC.

Narodowy Bank Ukrainy rozesłał zaproszenie do udziału w projekcie pilotażowym do banków. Wielkość emisji e-hrywny ma zostać ogłoszona przez Narodowy Bank Ukrainy po ustaleniu, ile banków i ich klientów faktycznie chce wziąć udział w testowaniu e-hrywny. Narodowy Bank Ukrainy planuje rozpocząć drugi pilotażowy projekt wykorzystania e-hrywny w drugiej połowie 2024 roku, który ma trwać około sześciu miesięcy. W ramach pilotażu planowane jest przetestowanie możliwość płacenia e-hrywną w trybie offline. Ponadto Narodowy Bank Ukrainy planuje zapewnić techniczną możliwość programowania e-hrywny.

Narodowy Bank Ukrainy przeprowadził pierwszy eksperyment z wykorzystaniem e-hrywny w 2018 roku, stając się jednym z pierwszych banków centralnych na świecie, który rozpoczął testowanie wykorzystania CBDC. W ramach pierwszego pilotażu Narodowy Bank wyemitował 5443 e-hrywny, z których korzystali wyłącznie pracownicy regulatora. Ogółem wykonano wówczas 208 operacji transferowych pomiędzy cyfrowymi portfelami, 82 operacje uzupełnienia tych portfeli, 42 operacje wymiany e-hrywny na pieniądze bezgotówkowe, 40 operacji transferowych na potrzeby żołnierzy walczących w Donbasie oraz 19 operacji uzupełnienia konta mobilnego (operator LifeCell).

 

źródło: epravda.com.ua