Putin podpisał ustawę o wykorzystaniu DFA w płatnościach międzynarodowych.

Prezydent Rosji, Władimir Putin podpisał w poniedziałek (11 marca 2024 roku) ustawę zezwalającą na wykorzystanie w płatnościach międzynarodowych cyfrowych aktywów finansowych (DFA). Ustawa ustanawia ramy regulacyjne dotyczące przeprowadzania transakcji handlu zagranicznego z wykorzystaniem aktywów cyfrowych jako środka płatniczego. Jako zabezpieczenie DFA można wykorzystać różne aktywa, takie jak np. złoto czy zboże.

„Wykorzystanie aktywów cyfrowych do celów związanych z transakcjami handlu zagranicznego pomoże rosyjskim importerom i eksporterom aktywniej współpracować z zaprzyjaźnionymi krajami. W pewnym stopniu będziemy w stanie rozwiązać problem presji sankcji” – Anatolij Aksakow, przewodniczącу Komitetu Dumy Państwowej do spraw Rynku Finansowego.

Nowe prawo wymaga od firm rejestrowania całej księgowości związanej z DFA w rosyjskich systemach. Ustawa nie zawiera przepisów dotyczących zagranicznych DFA. Bank Centralny Rosji i Rosfinmonitoring uważają, że na wykorzystanie zagranicznych DFA w rozliczeniach handlu zagranicznego jest wciąż przedwcześnie.

„Wcześniej wszystkie płatności przechodziły przez system bankowy, były widoczne w nieprzyjaznych krajach. Zmiany pozwolą na ominięcie systemu bankowego, a co za tym idzie, wpływy zewnętrzne zostaną zminimalizowane” – wyjaśnił Anatolij Aksakow, przewodniczącу Komitetu Dumy Państwowej do spraw Rynku Finansowego.

 

źródło: rbc.ru / pravo.ru